Чайна церемонія.


Дія перша
Чайна церемонія вимагає повного релаксу. Тобто, на години дві-три (а то й більше) доведеться забути про все і повністю присвятити себе ароматному напою. Перед церемонією прийнято навіть знімати взуття - вважається, що разом з ним залишають не тільки бруд з вулиці, а й багаж проблем.
Ловити моменти життя за чашкою чаю найкраще на підлозі - на м'яких і зручних подушках. Сидячи або лежачи - це вже як душа забажає, аби вам добре було. Господар церемонії, на відміну від гостей, повинен виражати свою повагу, тому сидить прямо - зі схрещеними ногами або підібравши коліна.

Дія друга
На початку чайної церемонії потрібно познайомитися з чаєм - вдихнути аромат сухих чайних листків. Для цього використовують спеціальну чайну коробочку - ча хе, в яку насипають листя. Ча хе слід тримати двома руками - зігрітий теплом рук і диханням так краще розкривається аромат чаю. Ча хе також використовують, щоб помилуватися кольором чайного листа.
Дія третя
Посуд для чайної церемонії прогрівають. Для цього її почергово обдають гарячою водою (щоб вода не охолоджувалясь можна використовувати термос). Про те, що посуд повинен бути чистий - говорити зайве. Мало того, його бажано мити без будь-яких миючих засобів - «хімія» осідає на стінках чайника і чашок і заважає сприйняттю запаху напою, а також впливає і на смак.
Кращі чайники - з дрібнодисперсної глини. У ній є пори, завдяки яким глина дихає. Коли чай заварюється, ефірні масла з листя осідають на стінках чайника і утворюють плівку, яка і створює в чайнику особливий мікроклімат. Чим більше разів був заварений чай, тим кращий мікроклімат. Саме за такою ознакою чайники ділять на «виховані» і «невиховані». «Виховані» - у яких багаторазово заварювали чай і ефірна плівка вже напрацювалась. «Невиховані» - це нові чайники.
Щоб «виховати» новий чайник, в ньому треба заварити чорний чай і залишити на тиждень. Через тиждень повторно заварити в чайнику чай і залишити ще на тиждень.
Можна зробити і по-іншому: прокип'ятити чайник в чорному чаї, щоб стінки просочилися ефірними маслами.
Згідно з легендою у одного ченця в давнину був чудовий чайник. Який чай не завариш там - напій ставав просто божественним. Багато просили ченця продати або обміняти чайник, але він не погоджувався. А коли став зовсім старий, вирішив відкрити секрет свого чайника. Покликав улюбленого учня і розповів йому, що за все життя жодного разу не мив чайник.
Спочатку прогрівають чайник. Далі - чайну дошку ча бань, на якій розташовуються всі атрибути чайної церемонії. Тому ча бань ще називають об'єднуючим началом. По черзі обдають гарячою водою: посудину для чаю - ча хай, низькі і високі чашки - чан бий і вен сян бей, чан джу - інші інструменти чайної церемонії. Після прогрівання всі інструменти протирають.
Гаряча вода несе енергію янь - чоловічий принцип, пов'язаний з проявом, творчістю, віддачею. Енергію янь вода передає посуді - таким чином чай збагачується і стає еліксиром сили, здоров'я, мудрості. Також в гарячому посуді більш яскраво проявляється смак чаю.
Воду і чай під час церемонії слід обов'язково проливати, і чим більше, тим краще - вважається, що пролита вода або чай - до багатства і достатку.

Дія четверта
У прогрітий чайник з ча хе пересипаємо чай і заливаємо його окропом. Закриваємо чайник, а зверху наливаємо ще трохи окропу - щоб краще прогрілося.
Хороший прогрів необхідний для того, щоб чай добре заварився, а також для того, щоб в чайному ароматі не утворювалися порожнечі, які заважають насолоджуватися запахом.

Потім чай потрібно пробудити - для цього чайник струшують 9 разів. Чому дев`ять? Дев'ятка - це число енергії янь. Дев'ятикратне струшування повідомляє цю енергію чаю і він стає творчим, активним. А аромат напою після цього стає більш яскравим.
З чайника чай переливають в ча хай - посудину для чаю. У посудині чай перемішується і збагачується киснем. На Тайвані ча хай ще називають «чашею справедливості» - змішавшись в посудині, чай стає однаково насиченим.

Дія п'ята
Дві чашки в чайній церемонії неспроста. Висока і низька чашки - це єдність інь і янь - жіночого і чоловічого начал, неба і землі.
Висока чашка - вен сян бей - символізує чоловічий аспект світу, низька чашка - чан бий - жіночий аспект.
Наливаючи чай, ча хай прийнято тримати високо - таким чином вода заряджається хорошою енергією. З посудини чай спочатку розливають по високих чашках, а з них - в низькі

При цьому низьку чашку накриваємо високою - як небо перетікає в землю, так чоловіча енергія перетікає в жіночу. Потім, узявши обидві чашки в одну руку - так, щоб великий палець знаходився знизу, а вказівний середній зверху, щоб не обпекти пальці - їх слід різко перевернути. Це символізує єдність обох початків і протилежностей.
Потім, повертаючи високу чашку за годинниковою стрілкою, її «викручують» і куштують з неї аромат чаю. «Викручують» чашки за годинниковою стрілкою не випадково: таким чином підтримують творчий рух. Повернути проти годинникової стрілки означатиме руйнівну дію. Якщо є ситуація, яку треба зруйнувати, зломати хід якихось подій, то чай можна викрутити і проти годинникової.
Тобто, як уже було сказано, з високих чашок пробують аромат, а п'ють чай - з низьких.
Дія шоста
Час пити чай. У чорних і улунських чаях першу заварку зливають, а п'ють другу. У зеленого чаю навпаки - найцінніша якраз перша заварка. Вона найбільш ніжна, легка.
Ковтнувши чаю, його потрібно «розкласти» на язику від кореня до кінчика. У різних частинах язика знаходяться різні смакові рецептори, тому, щоб повною мірою відчути смак чаю, його потрібно потримати на язику, а потім зробити глоток. Відчуття на язику називають першою чайною коштовністю, ковток - друга коштовність, потім йде післясмак.
Улунський чай можна заварювати 10-12 разів. При 3-4 заварці чай буде розкриватися найкраще. Спочатку буде легкий смак, а потім він буде ставати все яскравішим.
При заварюванні чаю змінюється і його аромат: спочатку випаровуються ефірні олії. Простежити за ароматом можна в процесі чаювання, вдихаючи його з порожньої чашки: від заварки до заварки аромат все більше розкривається.
Крок сьомий
Коли чай випитий, чайне листя з чайника викладають на ча бань. Часто гостям церемонії пропонують помилуватися вже розкритим в процесі церемонії чайним листом і навіть спробувати «на зуб». Але це - за бажанням.
На Сході кажуть: «Коли ти п'єш чай, ти утоньчуєш своє сприйняття». Тому під час чайної церемонії вчаться вловлювати ці нотки і ставати більш чутливими до світу, до себе.
Чайні правила
1. Чайну церемонію потрібно проводити без думок - як творець простору, в якому є тільки ви і чай. Вища майстерність ритуалу - коли ви не привносите в нього які-небудь думки і почуття.
2. Не можна готувати чай, коли погано на душі - чай ​​запам'ятовує її стан і ще більше погіршує.
3. Батько чаю- чайник, мати чаю - вода. Однак поганою водою можна зіпсувати навіть самий хороший чай. Тому чайні майстри радять не заливати чай водою з водопроводу - хлор вбиває смак. Краще брати пляшкову або з джерела. Також, щоб чай був смачним, вода повинна бути м'якою і з малим вмістом солей.
4. Три вдихи, три видихи - і чай готовий. Саме стільки потрібно часу, щоб заварити чай. Коли чайник повний, напій заварюється миттєво.
Якщо заварюєте чай в чашці, потрібно 2-3 хвилини, але не більше. До того ж чай ні в якому разі не повинен охолонути - при довгому настоювання виділяється шкідлива речовина - гуанін.
5. У Китаї п'ють чай без цукру - цукор заважає сприйняттю цілісності чаю. Він самодостатній.
У різних країнах п'ють різний чай. Іноді рецептура напою дуже дивовижна.
В Англії, наприклад, вважають за краще пити червоний чай з молоком і цукром. Червоний чай має зігріваючу дію, що для вічно сирої англійської погоди є дуже доречним.
На Тибеті готують зелений чай з жиром Яка і сіллю. Жир Яка екстрагує вітаміни, що містяться в чаї і таким чином жителі цієї місцевості заповнюють недолік в організмі жиророзчинних вітамінів.
В Індії готують масала-чай - червоний чай на молоці. Молока в Індії більше, ніж чистої води, ось місцеві жителі і насолоджуються. У масала-чай додають багато спецій, тому він має ще й дезинфікуючу дію, що важливо в умовах антисанітарії, якою славиться Індія.

6 кольорів чаю
Сорт чаю залежить від ступеню ферментації - процесу окислення соку в чайному листі.
Зелений - найбільш слабоферментований чай. Щоб його отримати, ферментацію зупиняють відразу після збору: зібрали, трохи просмажили - і чай готовий. Славиться наявністю величезної кількості антиоксидантів.
Білий чай - більш ферментований, ніж зелений. Його збирають, трохи просушують і прожарюють.
Жовтий чай - за ступенем ферментації йде за білим. Вважається рідкістю.
Улунський - щось середнє між чорним і зеленим чаєм. Улунський чай ще називають Напівферментований.
Червоний чай - це наш чорний. Добре ферментований чай.
Пуер - чорний чай в Китаї. Найбільш ферментований, сильнотонізуючий напій. Відомий тим, що прискорює обмін речовин і допомагає схуднути.
Чай пуер, зварений на вершках з додаванням спецій, відмінно підходить, коли потрібно довго бути активним. А в холодну погоду він ще й чудово зігріває.
Рецепт чаю:
кип'ятимо молоко, додаємо в нього червоний чай (тобто наш чорний) і трохи спецій - імбиру, фенхеля, мелену корицю, гвоздику, перець.
Як визначити якість чаю
Взяти чайний лист і розтерти його між пальцями - якщо структура листка щільна, і він кришиться шматочками, а не трухою, то чай хороший. Колір чайного листа повинен бути насиченим, з невеликим блиском.
Про якість чаю можна судити по, так званому, холодному аромату - який залишається в порожній холодній чашці. Якщо цей аромат зберігається, то чай хороший.